HAKKIMIZDA

Hatay Güney Rüzgârı Dergisi, Aralık 1996 tarihinde yayın hayatına başladı.

Dergimizin kurucusu ve sahibi Mehmet Ali Solak, uzun süre yerel ve yaygın basında çalışmış bir basın emekçisi. Hatay Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünü görevini sürdürdüğü bir dönemde, yerelde bir boşluğu doldurmak ve Hatay’ın kamusal çıkarlarını savunmak amacıyla dergi yayınlamak üzere çalıştığı gazeteden yollarını ayırdı.

Derginin ana yapısını düşündüğü bir dönemde arkadaşının Burhaniye’de düzenlenen Uluslararası Çevre Sempozyumuna katıldı. Hatay ya da Güney gibi dergi adlarının düşünüldüğü bir ortamda, sempozyuma katılan bilim insanlarının da görüşüyle derginin adı Hatay Güney Rüzgârı olmasına karar kılındı.


Dergi adının netleşmesinin ardından dönemin Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı, sonra CHP Muğla Milletvekili seçilen rahmetli Prof. Dr. Gürol Ergin, derginin ilk sayısı için tarımsal alanların korunmasına yönelik sunumu, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın da rüzgâr gülleriyle ilgili yazısı derginin gövdesini oluşturmuş oldu.


Dergide görüşlerinden yararlanacağımız Antakya’nın duayen gazetecilerden de destek gelince, dergi yayına hazır hale geldi. İlk sayısında Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı rahmetli Günay Çelenk, Gazeteci A. Vasi Köse ile rahmetli Esat Dokuzoğlu da yer aldı.


“Tek kişilik ordu misali” bu yükün omuzlayıcısı Mehmet Ali Solak, “geçmişten geleceğe esen rüzgâr” sloganıyla derginin dizgisini uzun yıllar bilgisayar yazılım firmalarına yaptırdı. O dönemler hem sıkıcı hem de yıkıcıdır. Aylık olarak yayın hayatını başlayan dergi, dönem içerisinde yaşanan ekonomik ve teknik sıkıntılardan dolayı zaman zaman iki ayda bir yayınlandı.

Uzun bir süreden sonra derginin dizgisini hazırlamaya başlayan Mehmet Ali Solak, zamanla 1 yıl, 10 yıl derken, 10. Yıl şenliği düzenledi. Bu etkinlik uzun süre hafızalarda kalarak, derginin Hatay’a mal olduğu ve aranır hale geldiği ortaya çıktı.
Uzun süre siyah beyaz olarak yayınlanan dergi, daha sonra teknolojik yenilikleri ve gelişmeleri izleyerek 80 sayfalık tümü renkli baskı olarak yayınlanmaya başladı.


24. yayın yılında binlerce okuruna ulaşmanın haklı gururunu yaşayan dergi, bunun içindir ki “Siz var oldukça biz var olacağız” dedik.
Varlığınızla yaşıyor, yaşatıldıkça büyüyoruz.

Top