REYHANLI'DAKİ ÖLÜMLÜ KAZA TBMM GÜNDEMİNDE

Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 8 Kasım 2021 tarihinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bir kilometre kala meydana gelen ölümlü trafik kazasını Meclis gündemine taşırken, iki kişinin ölümüne neden olan araç sürücüsünün terör örgüt lideri olup olmadığını sordu.

Hatırlanacağı üzere; bir aracın motosiklete çarpması sonucu motosikletteki genç çift Kübra Gün, Hüseyin Gün ve doğmamış bebekleri hayatlarını kaybetmiş, motosiklete çarpan aracın sürücüsü Tevfik Şahabettin ise ifadesinde, 1973’te Halep’te doğduğunu, Reyhanlı’da yaşadığını, hayvancılıkla uğraştığını belirtirken, hızının 80 kilometre civarında olduğunu, motosikleti görmediğini, motosikletin arka lambalarının yanmadığını ve aydınlatma olmadığını anlatmış ve ifadesinin ardından tutuklanmıştı.

TEVFİK ŞAHABETTİN ÖRGÜTÜN LİDERİ Mİ?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde; kaza ile ilgili araştırma yapan gazeteci İsmail Saymaz'ın dosyaya ilişkin bilgilere ulaşamaması ile araştırmasını derinleştirmesi sonucunda; fail Tevfik Şahabettin’in Suriye savaşında Halep’te çok etkin olan Nurettin Zenki Tugayı lideri olduğu, 2013 yılından beri Reyhanlı’da yaşadığına ilişkin yazılara da işaret etti.

Örgütün, Doğu Halep’teki Şeyh Nacar adlı sanayi sitesini yağmaladığı, söktükleri makineleri ve çaldıkları arabaları Türkiye’de sattığının basına yansıdığını da ifade eden Milletveili Oruç, İdlib’in alınması için kurulan ‘Fetih Cephesi’ adlı askeri koalisyonda da yer alan örgütün daha sonra El Kaide tarafından İdlib’den sürüldüğü ve şimdi Afrin’de faaliyetine devam ettiğinin de iddia edildiğini belirterek, soru önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini istedi: "Nurettin Zenki Tugayı insan hakları raporlarında, çocukları katletmekle, eşcinselleri öldürmekle, gazetecileri fidye için kaçırmakla, yağma ve talanla suçlanmaktadır. Bu bağlamda; Faile ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiası doğru mudur? Neden dosyaya ulaşmak mümkün değildir? Zanlı Suriye’deki Selefi-Tekfirci örgütlerden Nurettin Zenki Tugayı’nın kurucusu/lideri Sheikh Tawfiq Shahabuddin midir? Tevfik Şahabettin’in 2011’de örgütü kurduktan iki yıl sonra Reyhanlı’ya yerleşerek buradan örgütü yönettiği iddiası doğru mudur? Bu iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattınız mı? Tevfik Şahabettin’in Reyhanlı’da 2014 yılında New York Times muhabirlerini ağırlayarak, demeç verdiği doğru mudur? Suriye’deki savaşta eli kanlı cihadist bir örgüt olarak rol alan yapının kurucusu olduğu iddia edilen bir kişi nasıl yıllardır Hatay’da yaşayabilmiştir? Zanlı nasıl yıllarca Hatay’dan örgütü yönetebilmiştir? Bunu ortaya çıkarmak noktasında Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? İnsanlık suçu işlemiş biri olarak da yargılanacak mıdır? Kazayla ilgili avukat dahi tutmayan ve olayı kurcalamamak gerektiğini söyleyen kazada hayatını kaybeden Gün ailesinin yakınlarının çekinceleri mi vardır? Ailenin can güvenliği ile ilgili kaygıları mı vardır? Bu konuda önlemler alınmış mıdır?"

 

 

Top