YERELİN SORUNU; AFRİN’DEN GETİRİLEN ZEYTİNYAĞI

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Afrin’den ihraç kaydıyla getirilen ancak iç piyasaya sürülen zeytinyağı miktarının 2020’de 35 bin tona çıktığını, bunun yerli üretimin %20’sine tekabül ettiğini, dolayısıyla yerli üreticiyi çok ciddi zarara uğrattığını söyledi.

 

Hatay özelindeki yerel sorunu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Güzelmansur, Tarım ve Orman Bakanı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yerel üretimin yüzde yirmisine ulaşan Afrin zeytinyağının sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

ŞİMDİ DE ÖNEMSİZ DİYEBİLECEKLER Mİ?

Geçtiğimiz yıllarda, Afrin zeytinyağı için Bakanlığın “Tarım Kredi Kooperatiflerine 5 bin tonluk görev yazıldı, bu, yıllık yaklaşık 200 bin tonluk zeytinyağı üretimi yapan Türkiye için önemsiz” şeklinde açıklamaları anımsatan CHP’li Güzelmansur “2018 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri’ne 5 bin tonluk görev yazılarak Suriye’den ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı getirilmesi süreci başlatıldı. Ancak 2020 yılında Türkiye’ye getirilen Afrin zeytinyağı miktarı 35 bin tona yaklaştı. Aynı yıl için Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin 173 bin ton olduğu düşünüldüğünde ülkemize getirilen Afrin zeytinyağının yerli üretime oranı %20 gibi çok yüksek bir rakama ulaştı. Bakanlık buna da önemsiz diyebilir mi? Türkiye’ye getirilen ve iç piyasaya sürülmesine engel olunmayan Afrin zeytinyağının miktarının sürekli artması, yerli zeytinyağı fiyatının litre başına 4-5 TL düşmesine ve zeytinyağı üreticilerimizin maliyetine dahi zeytinyağı satamaz duruma gelmesine neden oluyor” dedi.

DENETİM ZAYIF, İÇ PİYASAYA SÜRÜLEN MİKTAR GİZLENİYOR

Denetimin yeterince yapılmadığı gibi, iç piyasaya sürülen miktarın gizlendiğine işaret eden CHP’li Güzelmansur soru önergesinde şu soruları yöneltti: "Son 3 yılda Afrin’den ithal edilen zeytinyağının ne kadarı ithal edilmiş ne kadarı iç piyasaya sürülmüştür? Tarım Kredi Kooperatiflerinden ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı alan alıcıların bu zeytinyağını ihraç mı ettiği, iç piyasaya mı sürdüğü nasıl denetlenmektedir? Tarım Kredi Kooperatiflerinden Afrin zeytinyağı alıp bunu ihraç etmeyerek iç piyasaya süren kaç firma tespit edilmiştir? Bu alıcıların iç piyasaya sürdüğü Afrin zeytinyağı miktarı ne kadardır? Bu firmalarla ilgili ne işlem yapılmıştır? Afrin zeytinyağları nedeniyle zarar eden yerli üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?"

Top